Prestavba mopedu na café racer (časť 4.) záver

Prestavba prišla k záveru. Spíšem všetky doterajšie poznatky a na záver nájdeš aj kompletnú tabuľku náhradných dielov aj s rozpočtom a eshopmi, kde som všetko nakúpil.

Otáčky a maximálka nie sú všetko

Keď som všetko nahodil a snažil sa ho nakopnúť, nechcelo sa mu. Kontroloval som farbu sviečky a bola biela. Biela nie je dobrá farba na sviečke, pretože to znamená, že zmes je chudobná a teplota v motore je vyššia. Výsledok môže byť zadretie motora. Z toho mi vyšlo, že jediná cesta je úpravou zmesy v karburátore. Keď som pohol ihlu šúpatka vyššie, začala byť zmes bohatšia. Nakoniec som musel ihlu pohnúť na úplne najvyššiu polohu. Odvtedy sa začali diať divy.

Motor ťahá pekne odspodu a nemá problém ťahať do kopca aj 40 km/h. Samozrejme, že ho takto nevytáčam, ale rozhodne sa mi nestane, že by som musel do prudšieho stúpania pomáhať pedálmi. Ako poslednú úpravu som trochu skrátil koleno výfuku, čo ešte viac pomohlo motoru s krútiacim momentom. Princíp je jednoduchý – buď získate krútiaci moment alebo otáčky. Oboje mať nemôžete. Keďže bývam aj pracujem na kopci, tak bolo rozhodnutie jasné – krútiaci moment. Veľa pomohlo aj menšie ozubené koliesko náhonu.

Nakoniec som začal moped postupne zabehávať. Začal som s ním chodiť do práce, čo je cca 7km vzdialenosť a rovnaká späť. Prvé dojmy super, len mi to ešte občas pri dobrzďovaní skapalo. Moped nemá problém s odpichom na križovatke a vďaka malej veľkosti sa viem pretkať hustou mestskou premávkou lepšie, ako veľké stroje. Bonus je aj to, že moped má väčšie pneumatiky ako bežné skútre a vespy, takže jazda na nekvalitných cestách nie je až také utrpenie. Inak je posed na mopede príjemný a človek si môže nájsť polohu, aká mu najviac vyhovuje – viac vystretý mi sedí najviac.

A spomínaná maximálka? Pri zábehu som ho zatiaľ nechcel veľmi vytáčať, takže doterajšiu najvyššiu rýchlosť mám 52 km/h. Cítil som však, že stroj má potenciál dať aj 60 km/h (a to napriek menšiemu 14-zubovému koliesku). Keď vyskúšam, dám vedieť. V každom prípade jazda nad 50 nie je na takomto ľahkom stroji ani príjemná a ani bezpečná.

Palivo a tankovanie

Postupne som sa naučil menežovať aj palivo, pretože moped nemá žiaden indikátor jeho stavu. Ako tak pomôže palivový kohút, ktorý má 3 polohy – zatvorený, otvorený a rezerva. Samozrejme, že 4-litrová nádrž nemá žiadnu rezervu. Ide o to, že v základom stave palivo ťahá po vyššiu hladinu. Keď ju dosiahne, tak vám moped jednoducho skape. Nie je to veľmi príjemné, najmä nie v hustej premávke. Zatiaľ sa mi to stalo 2x a vždy som vedel niekde uhúť a bezpečne zastaviť. Potom prepnete do druhej otvorenej polohy a vtedy berie palivo úplne odspodu nádrže. Vtedy viete, že idete na doraz a bude treba tankovať. Miešanie benzínu so syntetickým 2-taktným olejom je pomerne jednoduché, na 4 litre benzínu treba 100 ml oleja, čiže pomer 40:1.

Druhý indikátor paliva je tachometer, resp. odometer – počítadlo kilometrov v appke. Ešte stále neviem presne povedať, aký má môj moped dojazd, ale zatiaľ mi to vychádza okolo 150 km. Podľa štýlu jazdy. Po rovinkách zvyknem jazdiť 30-35 km/h, do kopca do 30 km/h. Po meste absolútne stačí a moped mám na chodenie do práce, nie pretekanie.

Digitálny tachometer

Je tu aj tretia možnosť – nosiť so sebou malú fľašku so zarobenou zmesou. Keďže mám svoju extra “nádrž”, mám tú fľašku aj kde bezpečne voziť. Keď mi dojde palivo, nemusím pedálovať na najbližšiu pumpu. Tam by som aj tak veľa nevybavil, pretože treba miešať zmes benzínu s olejom.

Jazdenie

Celkovo musím povedať, že jazda v meste je pohodlná a človek sa dostane všade, kam potrebuje. Raz sa mi podarilo moped aj položiť, čo sa našťastie stalo na bočnej uličke. Ja aj moped sme utŕžili zopár šrámov, čo ma priviedlo k logickému poznaniu, že by som mal vymeniť pneumatiky. Sám som nepochopil, prečo som ich nevymeniť hneď… Kúpil som Continental KKS10 v rozmere 2,50×16. Výmena sa dá síce spraviť aj holými rukami a bez montpáky, ale napriek tomu nie je jednoduchá. Musíte presne vycentrovať pneumatiku na ráfiku, inak vám bude koleso nepríjemne hádzať. Znovu som sa pozrel na skvelú švajčiarsku stránku mofakult.ch, kde na to majú špecializovaný návod.

Švajčiarska nemčina (Schwiizerdütsch) je chuťovka, tak skúsim v skratke vysvetliť postup. Ide o to, že do pneumatiky musíte dať mastenec. Ide o biely prášok, ktorý zabráni tomu, aby sa duša prilepila o pneumatiku pri vysokých teplotách. Ako druhý krok treba natrieť okraje pneumatiky mydlovou vodou alebo špeciálnym prípravkom. Nikdy nepoužívajte oleje alebo silikóny, inak sa bude plášť pri brzdení točiť na ráfiku a výsledok môže byť aj havária. Musí to byť látka, ktorá postupne vyprchá. Jednak sa vďaka nej lepšie nazúva a jednak pomáha s centrovaním plášťa na ráfiku. Potom treba nafúkať na tlak 2,5 a o chvíľu na 4,5 baru. Áno, na pneu je síce napísané, že max. tlak je 2,8 baru, ale krátkodobo znesie aj 5 barov.

Pneumatika Continental KKS10 2,5x16

Pneumatika Continental KKS10 2,5×16

Keď nafúknete na takto vysoký tlak, pneumatika si vďaka klzkej mydlovej vode začne hľadať v ráfiku svoje miesto. Vy už len kontrolujte, či má všade rovnaký odstup od ráfiku. To sa stane po pár minútach. Keď sa tak stane, máte koleso vycentrované a môžete odpusiť tlak na 2,5 baru. Možno vám to nepôjde hneď na prvýkrát, ale nakoniec to isto trafíte. Inak je výmena pneu pomerne jednoduchá, jediná oštara je zadné koleso, kde treba pri demontáži odstrojiť výfuk.

Schránka na odkladanie vecí

Čo sa samotného jazdenia týka, treba si len vytvoriť rutinu – otvoriť/zatvoriť palivový kohút, priviazať moped reťazou k nejakému stĺpu a osadiť alebo odstrojiť mobil (aka tachometer) v držiaku na riadidlách. Všetko potrebné nosím v “nádrži”, zmestí sa mi tam aj osobná taška prípadne menší nákup (ak práve nemám so sebou ruksak). Bez tejto rutiny sa občas môžete čudovať, prečo vám nechce nakopnúť. Prvá myšlienka – dokelu, moped sa pokazil. Mozog-mechanik okamžite hľadať príčinu. Druhá myšlienka – čeloplesk. Zabudol si otvoriť palivový kohút…

A ostatní motorkári? Zdravia ma typickým kývnutím ruky alebo prstov akoby som boj jedným z nich. Potešilo a rovnako zdravím aj ja všetkých. Občas sa niekto pristaví a opýta sa, čo je to za stroj.

Ďalšie úpravy?

Nechcem, aby sa z toho stala nepodarená chodiaca antireklama na plastickú chirurgiu, takže žiadne vážnejšie úpravy neplánujem. Naozaj ho potrebujem len na denné dochádzanie do práce namiesto drahšieho auta. Uvažoval som nad LED svietením, ale homologované súčiastky sú zbytočne drahé a v noci nejazdím nikdy. Tak som len kúpil výkonnejšiu halogénovú žiarovku a pridal stabilizátor napätia, aby mi tak často nepraskala.

Elektroinštalácia - naľavo stabilizátor napätia a vpravo zapaľovanie Ducati 12V

Elektroinštalácia – naľavo stabilizátor napätia a vpravo zapaľovanie Ducati 12V

Na mopedoch značky Puch som odpozoroval, že majú také tenké ochranné rámiky okolo motora, tak som si ich vyrobil aj ja. Kúpil som 10 mm hrubú nerezovú tyč. Na koncoch nahrial a rozklepal. Tam som potom vyvŕtal diery, tyč po nahriatí poohýbal a osadil do existujúcich dier, kde sa predtým montovali hnusné plastové kryty. Hotový rám som musel prebrúsiť, aby bol znova lesklý, pretože po nahrievaní sa niekde kov zafarbil do žlta. Rám mi delí nohavicu od toho, aby sa mi zašpinila od reťaze náhonu. Alebo horšie, zamotala sa do nej.

Motor Puch E50

Motor Puch E50

Ako poslednú vec som doplnil bzučiak, čiže klaksón. K nemu som musel vymeniť aj ovládaciu páčku, keďže som na tej doterajšej nemal tlačidlo. Inštalácia bola pomerne jednoduchá, zapojenie do siete mopedu tiež. Jeden káblik ide hlavnej žile svetiel, ktorá ide od motora, druhá išla k tlačidlu. Tretí káblik ide od tlačidla ku kostre. Treba trocha letovať cínom, ale inak to ide ľahko.

klakson

Klaksón

Prepínač svetiel a tlačidlo klaksóna

Prepínač svetiel a tlačidlo klaksóna

Ešte možno kvôli bezpečnosti doplním brzdové svetlo, ale to je už trochu komplikovanejšie, pretože tam treba meniť cievku svetiel v zapaľovaní plus pridať spínač do páčky. Inak mám samotné zadné svetlo predpripravené na túto úpravu.

Konečná bilancia

Manet Korado (Puch E50) café racer

Sme na konci celého 2-ročného príbehu. Naučil som sa veľa nových zručností, mechanických, motorárskych aj elektrotechnických. Trochu som sa bál výslednej bilancie, či ma to celé nestálo viac, než som pôvodne plánoval. Motorka samotná ma vyšla niečo málo cez 500 €. Zvyšná stovka padla na helmu, rukavice a knihu od tvorcov a konštruktérov Koráda.

Keď to porovnám s cenami v inzerátoch, tak je to vynikajúci výsledok. Za 500 € zoženiete Korádo na bazoši v pôvodnom stave, ktorý si isto pýta ďalšiu investíciu. Takto mám originálne a ešte aj vyledené vozenie. Dobre, vstupná investícia ma vyšla len na 50 €, ale na druhej strane som musel meniť pomerne veľa vecí (prevodovku, výfuk, sanie, tesnenia a množstvo ďalších súčiastok).

Bonus prerábky je, že už budem presne vedieť, čo kde je a hlavne ako to rýchlo a efektívne opraviť. Tu je kompletný zoznam súčiastok a e-shopov, vďaka ktorým som môj café racer dostal do terajšej podoby. Ak budete potrebovať s niečím poradiť, pokojne sa opýtajte dolu v komentároch.

Na jazdenie potrebujete len povinné zmluvné poistenie, ktoré ma stálo cca 28 € na rok. Ak si ho budete objednávať cez internet, budete trochu maturovať nad údajmi, ktoré tam nahádzať, ale môžete použiť ako VIN číslo to, ktoré máte vyrazené na ráme pri riadidlách. Inak žiadna ŠPZ ani STK zatiaľ nehrozia. Zatiaľ, lebo už boli také iniciatívy aj v našom parlamente, poslať nás na kontroly.

Na záver už len porovnanie pred a po…

Video

Narýchlo som postrihal aspoň jedno video z GoPro aj s meraním rýchlosti a priebehu zrýchlenia.

play-sharp-fill

Setup

motor (engine) – originál Puch E50, objem 48,8cm²
karburátor (carburetor) – originál Bing18 18/14/108
sanie (air filter) – športové
výfuk (exhaust) – Jamarcol Rennauspuff 6.3 28mm Cigar
zapaľovanie (ignition) – Ducati bezkontaktné 12V
sviečka (spark plug) – NGK B6HS
pneu – Continental KKS10 2,50×16
prevodový pomer (gear ratio) 14/45

P.S.

Nie, zatiaľ neplánujem venovať sa prerábkam iných strojov. Nemám na to čas ani kapacitu.

Položka Náklady
pieskovanie rámu a vidlice 50 €
Farby, spreje a laky cca 40 €
Riadidlá 25,90 €
Spätné zrkadlá – M-Style 5001 Café racer 22,60 €
Zadné svetlo Texas (PW255-983) 23,10 €
Ozubené koleso prevodovky 40 €
Reťazové koliesko 14zubové 12,70 €
Športový výfuk Jarmacol Cigar 28mm (+upínacia svorka) 55 €
Pneumatiky Continental KKS10 2,5 x 16 -2ks 63 €
Duše do pneumatík TR4 – 2ks 15,60 €
Kompletná sada tesnení motora aj karburátora 7 €
Sada gufier – zelené 12 €
Piestne krúžky 38,00 x 1,5 – 2ks 1,80 €
Palivový kohút 11,23 €
Sada trysiek karburáta Bing 18 8 €
Filter sania chróm 8,90 €
Sťahovák zapaľovania 7,75 €
Stabilizátor napätia 12V 7,40 €
Sviečka zapaľovania NGK B6HS 4,13 €
Bžučiak čierny 12V 2,70 €
Prepínač svetiel a klaksónu Domino 9,60 €
Káblová koncovka zapaľovacia s káblom 3 €
Žiarovka predná Philips Vision Moto S3 P26s 12V 15W (halogénová) 2,27 €
K2 SILTEC 90 g – elastická tesniaca hmota (na blok motora) 4,69 €
Lepidlo Loctite 243 na zaisťovanie skrutiek 10,52 €
Pedále BMX čierne hliníkové 8,45 €
Kniha Babetta a Korado II. – Klub priateľov považskobystrických motocyklov o. z. 25 €
Helma Cassida Oxigen čierna matná 79 €
Držiak na mobil (tachometer) 14 €
Spotrebný materiál (šróby, matice, mazanie, čistič bŕzd a pod.) cca 40 €
Súčet
615,34 €

(ceny sú uvedené vrátane poštovného pri objednávkach v eshopoch)

Poznámka: Sedlo som vyrobil kombináciou vlastných zásob materiálu a pôvodného zničeného sedadla. Nádrž-schránku som pozváral z kúpeného 1mm plechu. Eska-pásky, bužírky a káble som použil tiež z vlastných zásob. Je možné, že som zabudol na nejaké drobnosti, 20 € hore-dole.

Nakupoval som v nasledovných eshopoch:
www.motokramok.sk (náhradné diely – motor a elektro)
www.sim-ba.sk (náhradné diely – motor a elektro)
www.mofastuebchen.de (výfuk, koleno výfuku a svorka)
www.az-pneu.sk (pneumatiky)
www.mikona.sk (duše)
www.moto-oblecenie.sk (zadné svetlo)
www.motozem.sk (spätné zrkadlá)
www.lvmoto.sk (riadidlá a vzduchový filter)
www.prilbytornado.cz (prilba)
www.alza.sk (silikónová tesniacia pasta)
www.sportisimo.sk (pedále bmx)
www.decko-nr.sk (nerez)

alebo týchto kamenných obchodoch:
www.intermoto.sk (spotrebný materiál, hadičky a pod.)
www.farby.sk L+Š (spotrebný materiál, mazanie, čistenie a pod.)

Poznámka:
Švajčiarsky eshop mofakult.ch je pomerne drahý, ale nemecké obchody ako napr. puchshop.de alebo mofastuebchen.de majú mimoriadne priaznivé ceny aj poštovné. V nitrianskom Autoagro v Mlynárciach som nikdy nič poriadne nezohnal, ale možno pri inej prestavbe by tam bolo niečo k dostaniu.

Predošlé časti článku o prestavbe

Prestavba – 1. časť

Prestavba – 2. časť

Prestavba – 3. časť

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe without commenting