Nápis z mosadzného drôtu

Keď sme krpcovi kúpili jeho postieľku, chceli sme mu na ňu napísať jeho meno. Samozrejme, pri všetkom tom zhone sme sa k tomu nedostali, ale všetko zlé je na niečo dobré. Teraz, keď máme čas, mi napadlo urobiť ten nápis z mosadzného drôtu.

Podobný nápis si môžete urobiť prakticky na čokoľvek. Napríklad s ním môžete označiť a ozdobiť dvere miestnosti. Kúpeľňa, Toaleta, Spálňa… Postup je jednoduchý a s trochou trpezlivosti to zvládne hádam každý.

Budete potrebovať:
– mosadzný drôt ø2mm
– kliešte s guľatými čelusťami
– kliešte s plochými čelusťami
– papier a pero

Na montáž budete potrebovať:
– vŕtačku
– ø2 vrták
– sekundové lepidlo

Mosadzný drôt zoženiete v železiarstve, ale majú ho aj v Hornbachu a Baumaxe. Musíte však počítať s tým, že bude mať dĺžku 1m, čo môže obmedziť dĺžku slov (oprava na konci). Tenší drôt ako 2mm sa bude síce ľahšie ohýbať, ale mohol by na použitom podklade zanikať.

Ako ďalší krok si napíšte na papier nápis, ktorý chcete vyohýbať. Pozor, musíte ho napísať bez prerušenia, jedným ťahom. Ak by ste písali tradične, museli by ste drôt letovať a nadpájať, čo už kazí celý efekt.

Už na začiatku treba pamätať nato, ako sa bude nápis upevňovať. Na začiatku a konci bude drôť zahnutý a použije sa ako kliniec. Pri upevňovaní vyvŕtate do materiálu (drevenej postieľky, dverí, steny) dieru, do ktorej sa nápis vlastne zasunie. Predtým sa do dierok zatlačí trocha sekundového lepidla, inak to bude zvonka čistá práca. Bude to vyzerať, akoby drôt vychádzal z materiálu, točil sa v nápise, aby nakoniec opäť zmizol v materiály.

Keď máte pred sebou predlohu, začnite ohýbať drôt do želaného tvaru. Niektoré tvary sa najlepšie ohýbajú iba prstami. Na ostré zlomy použite ploché kliešte, na očká zasa guľaté. Priebežne si primeriavajte, či “píšete” v jednej rovine, v jednom riadku. Nemysleli ste si, že sa na staré kolená budete učiť znovu písať, však? 😉

Guľaté kliešte a mosadzný drôt

S drôtom nebuďte moc rozšafný, aby vám celý nápis vyšiel. Radšej nech vám na konci zostane, akoby mal chýbať. Pri ohýbaní musíte pamätať aj na dĺžne a mäkčene, aj keď tie sa dajú spraviť a osadiť samostatne. Pri mene Oskar som extra dorobil háčik na písmene “O”, ktorý má tiež zahnutý koniec a bude sa osádzať do čela postieľky. Vidno to na detaily nižšie. Takýmto spôsobom môžete pripojiť spomínanú diakritiku.

Hotový nápis

Detail nápisu

A výsledok…

Nápis na detskej postieľke

Doplnenie

S mäkčenmi aj dĺžkou drôtu sa dá vybabrať aj inak. Pre neter som robil nápis, ktorý mal na prostrednom písmene mäkčeň. V takom prípade môžete nad daným písmenom stočiť dva drôty dokopy, odcvaknúť ich a vytvarovať do oblého mäkčeňa. Vďaka tomu tiež nadpojíte ďalší drôt. Podobným spôsobom môžete nadpojiť aj pri písmenách, len si treba dať pozor, aby vám v spoji nevznikla veľká guča. Spojenie teda spravte na mieste, ktoré sa ponúkne prirozdene.

Takto to vyzerá v skutočnosti, mäkčeň sa mi moc nepodaril, ale časom to hádam zmajstrujem do krajších tvarov…

Nápis s mäkčeňom

Detail na mäkčeň

Kúpelňa

Nápis na kúpelňu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe without commenting