Lampa z kameňa

Z dovolenky sme si doniesli pár krásnych kameňov. Naplavené z mora, majú kopu dierok a vypuklín. Peťka ma poprosila, či by som jej z nich nevymyslel nejaké svietidlo. Kúpila si tienidlo a zvyšok nechala na mňa.

Začal som zháňať ostatné dielce. Najprv som objednal farebné opletané káble, hliníkovú rúrku s priemerom 10mm, objímku na štandardnú žiarovku a šnúrový vypínač.

lampa-kamen-1

Montáž lampy mala dve náročné časti. Najprv bolo treba vyvŕtať presnú dieru do kameňa, tak aby nepukol. Robil som to vŕtaním pod vodou. Hadicou som k diere pustil prúdikom vodu a diamantovým vrtákom som postupne prevŕtal celý kameň. Bol relatívne mäkký, tak to šlo celkom dobre. Doležité je, držať vŕtačku v pravom uhle, inak bude noha lampy nakrivo. Ideálne je mať stojan na vŕtačku.

lampa-kamen-2

Druhá tažká časť bola rezať závit na hliníkovú trubku. Hliník je síce mäkký, ale to zároveň znamená, že závit ľahko strhnete. S nerezovou trubkou by to šlo lepšie. Ďalšia vec je, že trubku si pri rezaní závitu musíte upnúť tak, aby ste ju nepoškriabali. Čo pokazíte teraz, sa neskôr už len ťažko leští.

Keď bolo všetko narezané a vyvŕtané, bolo treba ešte urobiť drážku naspodu kameňa, aby som mal kade vyviesť kábel. Zárez som urobil od dierky po okraj kameňa s karbobrúskou a diamantovým kotúčom, tentoraz už bez vody. Zárez som robil čo najpresnejšie, aby doň kábel presne zapadol. Z pružinového plátu som vyrobil špeciálnu západku, ktorá navyše drží kábel na mieste.

Potom som začal montovať.Najprv som osadil trubku do kameňa. Dieru som vŕtal presne, takže trubku som do nej musel gumeným kladivom jemne naklepať až pokým ju nebolo vidno naspodu kameňa. Nato som prevliekol kábel cez trubku a osadil ho do objímky. Nulák (modrý kábel) na vonkajší závit žiarovky. Objímku som našróboval na trubku a na kábli osadil vypínač aj vidlicu (zástrčku).

lampa-kamen-4

lampa-kamen-5

Zostalo pár posledných vecí. Vycentrovať kameň a nalepiť naňho plstené nožičky, aby nepoškriabal nábytok. Vycentrovať preto, aby lampa stála rovno a nekývala sa. Ťažisko je super, kameň je ťažký a lampa sa nepreváži.

Nakoniec tienidlo a “skúška mikrofónu”. Svící!

lampa-kamen-3

Chystám ďalšiu podobnú lampu, len miesto nohy bude mať sivé náplavové drevo.

 

One thought on “Lampa z kameňa”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe without commenting