Náradie, ktoré dokáže opraviť ešte aj samé seba

Všetko to začalo MacGyverom. Potom si na strednej za ušetrené peniaze kúpil švajčiarsky nožík. Na vyške som zasa prešiel na náraďový nožík Leatherman Sideclip a používam ho dodnes. Po 13-tich rokoch som ho urval.

Tento model sa už nevyrába a nové sa mi nepozdávajú. Buď obsahujú plasty alebo majú zložitú konštrukciu náchylnú na pokazenie. V pár obchodoch som ho predsalen ešte našiel, ale už mám trochu pochybnosť, keď viem, že sa môže ulomiť.

Čo je to náraďový nožík

Gerber Multi-Lock Tool| foto: www.backcountry.com

Je to malé vreckové náradie, ktoré obsahuje najčastejšie nôž, kliešte, šrobováky a rôzne ďalšie náradie. Na trhu sú dokonca aj špeciálne armádne modely, ktoré obsahujú napríklad tŕň na zakladanie rozbušky do plastickej trhaviny. Potom sú tu modely, ktoré majú v otváraní prevod, takže s kliešťami vyviniete väčší tlak. Jednotlivé náradia sa líšia hlavne spôsobom vyklápania klieští. Zatiaľ som videl 3 spôsoby:

 • vysúvací (Gerber Multi-Lock Tool)
 • vyklápací ako nôž motýlik (Leatherman, Victorinox)
 • vyklápací doboku (SOG Paratool)

SOG Paratool| www.policemag.com

Existujú aj ďalšie hybridy, teda vreckové nože s prilepenými kliešťami, ale tie sem rátať nebudem. Z mojej skúsenosti môžem povedať, že pri náradí je najdôležitejšia jednoduchosť konštrukcie. Čím viac pohyblivých častí, tým náchylnejšie na ulomenie. Na druhej strane, vysúvací systém je praktický na otváranie jednou rukou. Švihnutím zápästia sa kliešte vysunú z rúčok smerom vpred.

Z môjho pohľadu mi pripadá najideálnejšia vyklápacia konštrukcia. Hneď pre niekoľko dôvodov. Keď vyklopíte šróbovák, môžete si “rukoväť” prispôsobiť potrebám. Vďaka tomu možete náradím dosiahnuť na nedostupnejšie miesta alebo si ohnutím samotného šróbováku do pravého uhla k rúčke znásobiť silu zápästia pri uťahovaní alebo povoľovaní. Všetky spôsoby sú zobrazené na fotkách.

Šróbovák v štandardnej polohe

Šróbovák v predĺženej polohe

Leatherman Sideclip má ešte jednu výhodu, má ju napísanú aj v mene. Obsahuje sponu na opasok alebo nohavice. Praktická vec na nosenie. Ak ju náradie nemá, ste odkázaný  nosiť náradie vo vrecku alebo v púzdre. Je to predsalen kus kovu a nosenie po vačkoch nie je šťastné, ani púzdro nie je výhra, pretože k nemu potrebujete opasok.

Všetky dostupné náradia na Leatherman Sideclip

Niekto možno považuje Sideclip za malý. Ja osobne vychádzam z nasledovnej logiky – náradie musí byť dostatočne malé na kažodenné pohodlné nosenie. V opačnom prípade si ho jednoducho nevezmete so sebou a v konkrétnej situácii vám môže chýbať. Očakávať, že malým Leathermanom opravíte poloos na aute je tiež zcestné, takže si radšej vyberte menšie a pohodlné náradie.

Načo sa dá pouziť?

Tu je zopár príkladov denného použitia malého náradia:

 • zostane vám v ruke kľučka od dverí
 • uvoľnia sa vám pánty na okuliaroch
 • potrebujete rýchlo vymeniť zámkovú vložku
 • treba odcvaknúť kus drôtu
 • niekde trčí klinec
 • treba vymeniť žiarovku svetla v aute a rozobrať svetlomet
 • potrebujete zistiť, či sú kávové zrná poriadne upražené

Platí ešte jedno pravidlo: “S kladivom v ruke zrazu všetko vyzerá ako klinec”. Povedzme, že máte uvoľnený šróbik na okuliaroch. Možno stále zabúdate dotiahnuť ho, lebo bežné náradie máte niekde odložené. Ak so sebou nosíte stále náraďový nožík, vec vyriešite hneď keď sa vyskytne, alebo keď si na ňu spomeniete. Potom sa vám nestane, že šróbik stratíte úplne.

Môže sa tiež stať, že vám náradie príliš prirastie k srdcu. Alebo sa dostanete do štádia, kde sa bez neho nepohnete z domu. A keď sa aj pohnete, do piatich minút si to podvedome uvedomíte a vrátite sa preňho. Viem o viacerých ľudoch, ktorý majú túto úchylku, takže neni som v tom sám…

Keď sa obľúbené náradie pokazí

Jedna z ulomených poistiek náradia

Bez poistky sa náradie vytočí úplneNapriek jednoduchej konštrukcii sa mi jedného dňa stalo, že sa ulomila poistka noža na Sideclipe. Priznám sa, Leatherman som nešetril, takže ma to vlastne ani neprekvapilo. Nožík sa v otvorenom stave pretočil až za rúčku a nedalo sa s ním rezať. Napadlo mi, že jednotlivé náradia by sa dali rozobrať a poprehadzovať. Uvoľnil som teda šróbiky a nožík vymenil so šróbovákom. Napriek tomu, že Sideclip je v podstate pokazený, porucha ho vlastne vylepšila. Nožík sa opäť vyklápa správne a šróbováku nevadí, že sa preklopí. Práve naopak. V novej polohe mám lepšiu páku pri používaní.

Pri šróbováku ulomená poistka nevadí, náradie je funkčné aj keď je šróbovák pretočený

Intenzívnym používaním som vychodil aj kliešte. Sú skôr na jemnejšiu robotu a čap začal mať vôľu. Tu pomôže úderný jamkovač a kladivo. Jamkovač sa bežne používa pri vŕtaní do kovu. Ak by ste chceli začať vŕtať do hladkej kovovej platne, vrták by sa mohol šmyknúť na iné miesto. Preto najprv vyrazíte jamkovačom malú priehlbinu. V nej sa vrtách uchytí a vyvŕtate dieru presne tam, kde chcete. Jamkovač je z veľmi tvrdého kovu a dokáže spraviť jamku aj do tvrdeného náradia.

Skorigovaná vôľa klieští

Keď čap klieští dostane vôľu, stačí urobiť jednu jamku pri kraji čapu a kliešte budú opäť fungovať presne. Ideálne je pred opravou zafixovať konce klieští, aby boli presne zarovnané. Všimnite si tiež, ktorým smerom má ktorá čelusť klieští vôľu a jamku urobte presne tam. Teoreticky možno túto opravu robiť viackrát, vždy keď sa čap uvoľní.

 

2 thoughts on “Náradie, ktoré dokáže opraviť ešte aj samé seba”

 1. Milujem svojho Leathermana…aktualne Surge. Vzdy sa mi zdal neznicitelny..po tomto clanku zacinam trosku pochybovat 😉

  1. Ak dobre vidim, tak Surge ma iny upevnovaci mechanizmus na jednotlive naradia ako Sideclip. Takze hadam netreba pochybovat. Ale zasa, naradie je na pouzivanie… 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe without commenting