Ako zachrániť vymazané video na pamäťovej karte

Včera sa mi stali tri veci, dve dobré a jedna zlá. Podarilo sa mi natočiť krpca ako sa jaší s mamou a nahlas smeje. Následne sa mi podarilo toto video zmazať ešte vo foťáku. A na záver, chvalabohu, som video zachránil.

SD karta

Pri akomkoľvek podobnom omyle platí jedna hlavná zásada. Potom, ako ste niečo vymazali, nič nerobte. Týka sa to USB kľúča, dátovej karty, ale aj počítača. Keď dáte vymazať súbor, väčšinou sa reálne nezmaže. Počítač len prehlási tento sektor pamäte za voľný a pri najbližšej príležitosti ho prepíše novým údajom alebo súborom. Preto keď ste niečo vymazali, prestaňte fotiť alebo nahrávať ďalšie súbory do pamäte.

Druhý krok je ihneď vyhľadať zmazaný súbor a zachrániť ho. Bežal som s mojou SD kartou k počítaču a začal hľadať program, ktorý dokáže vydolovať stratené súbory. Pracujem na Mac a vyskúšal som CardRaider, CameraSalvage, Wondershare Photo Recovery a Apple XSoft Photo Recovery. Ani jeden nefungoval správne, resp. každý mal nejaké obmedzenie. Jeden program urobil z videa tisícku samostatných JPEG súborov, iný ako demo zakomponoval do videa svoju neprehliadnuteľnú vodotlač.

Nakoniec sa mi osvedčil jeden malý hardcore program nazvaný PhotoRec – http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec. Hardcore preto, lebo beží v príkazovom riadku, takže manipulácia s ním pripomína matrix. Na druhej strane, program je jednoduchý a beží na väčšine operačných systémov, takže nie je limitovaný len pre Mac. Najnovšia verzia vie zachrániť fotky aj video. Stačí zadefinovať priečinok, kde má uložiť všetko čo nájde a nechať ho pracovať. Moje stratené video našlo na 4GB karte asi po piatich minútach, neporušené a bez vodotlače.

Program je voľný, maličký a odložil som si ho medzi ostatné malé servisné utility.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe without commenting