Lampa zo starého demižóna

Nazbieralo sa nám doma pár polotovarov, ktoré sme nakoniec poskladali do jeden lampy. Teraz robí atmosféru v obývačke.

Ak máte doma menší demižón a nedajbože je trochu prasknutý, nevyhadzujte ho. Ten náš má objem 20l a našťastie prasknutý nie je. Len aktuálne neslúži svojmu pôvodnému účelu. Že sme doňho začali hádzať korkové štuple vyplynulo nejako automaticky, ale Peťu potom napadlo urobiť z neho svietidlo. V dielni som mal nepoužitý červený kábel aj s objímkou. Voľakedy ho predávali v Ikea, dnes tuším majú už len biely a čierny – www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/00067854/. K nemu som dokúpil zástrčku a hľadal som červený vypínač, aby to celé spolu ladilo. Našiel som ho v tomto internetovom obchode. Nevábna stránka schováva veľmi dobrú komunikáciu aj vybavenie objednávky. Poštovné bolo trochu drahšie, ale ako vravím, servis a dodávka boli v poriadku, takže chválim. Ak viete niekto o obchode, kde predávajú elektrokáble potiahnuté farebnou opletanou šnúrou, napíšte mi prosím do komentárov. Zúfalo ich zháňam, v akejkoľvek farbe, len nie tie klasické žehličkové.

Montáž

Môže sa začať skladanie. Do korkového štupla od sektu som vyvŕtal dieru, prestrčil kábel a ťahal, kým objímka žiarovky neprišla až ku štuplu. Potom ju treba silno zatlačiť do korku, drží dobre.

V našom prípade je štupel o niečo menší ako hrdlo demižóna, ale to je vlastne aj dobre. Kábel sa musí nejakou cestou dostať späť von. A robiť kvôli tomu dieru do skla a ničiť demižón je barbarstvo. Takto ho zachováte a budete môcť kedykoľvek znovu použiť.

lampa-z-demizona-4Ďalší krok je prestrihnúť kábel na mieste, kde chcete mať vypínač. Odbužírkovať a zmontovať.

lampa-z-demizona-3Na konci kábla to isté, len namontujete zástrčku. Posledná vec, tienidlo. Kúpite ho na tom istom mieste, ako kábel s objímkou, teda v Ikea. Peťa si vybrala jednoduchý biely. Teda nie biely, ale vo farbe prírodného plátna.

lampa-z-demizona-2Teraz už len objímku zasadiť do demižóna, prvý krát zasvietiť a postupne dohadzovať štuple z vypitého vína. Tu ešte máme čo doháňať…

Hotová lampaDoplnenie

Katarina Genzorova mi dala tip na tie opletané káble. Sú na sashe.sk, tak tam by som ich fakt nehľadal.

http://www.sashe.sk/Lampshado/detail/textilne-elektricke-kable

Nachádzam ďalšie zdroje, jeden dokonca s popisom zapájania – dobrá pomôcka pre menej skúsených http://www.arlistore.com/ako-si-spravne-vybrat-kabel-alebo-co-znamenaju-cisla-2×075-3×075/#more-13

6 thoughts on “Lampa zo starého demižóna”

    1. Mozno ano, ale v priestore, kde mame lampu zasadenu, by sa nehodilo. Skusali sme. Inak ano, do velkeho priestoru urcite vacsie tienidlo.

  1. Ziadaju sa mi okolo nejake flase s poriadnym cervenym vinom, aby to uz bolo uplne vyladene tip top… 🙂

    1. Števo, načo trocháriť! Keby mala elektroinštálacia krytie IP67 alebo IPX8, potom by som vybral tie štuple a červené víno dal rovno do demižónu. Lampa by ho krásne presvecovala, videl by si jeho rubínovu farbu 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe without commenting