Lampa zo starého demižóna

Nazbieralo sa nám doma pár polotovarov, ktoré sme nakoniec poskladali do jeden lampy. Teraz robí atmosféru v obývačke.

Ak máte doma menší demižón a nedajbože je trochu prasknutý, nevyhadzujte ho. Ten náš má objem 20l a našťastie prasknutý nie je. Len aktuálne neslúži svojmu pôvodnému účelu. Že sme doňho začali hádzať korkové štuple vyplynulo nejako automaticky, ale Peťu potom napadlo urobiť z neho svietidlo. V dielni som mal nepoužitý červený kábel aj s objímkou. Voľakedy ho predávali v Ikea, dnes tuším majú už len biely a čierny – www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/00067854/. K nemu som dokúpil zástrčku a hľadal som červený vypínač, aby to celé spolu ladilo. Našiel som ho v tomto internetovom obchode. Nevábna stránka schováva veľmi dobrú komunikáciu aj vybavenie objednávky. Poštovné bolo trochu drahšie, ale ako vravím, servis a dodávka boli v poriadku, takže chválim. Ak viete niekto o obchode, kde predávajú elektrokáble potiahnuté farebnou opletanou šnúrou, napíšte mi prosím do komentárov. Zúfalo ich zháňam, v akejkoľvek farbe, len nie tie klasické žehličkové.

Montáž

Môže sa začať skladanie. Do korkového štupla od sektu som vyvŕtal dieru, prestrčil kábel a ťahal, kým objímka žiarovky neprišla až ku štuplu. Potom ju treba silno zatlačiť do korku, drží dobre.

V našom prípade je štupel o niečo menší ako hrdlo demižóna, ale to je vlastne aj dobre. Kábel sa musí nejakou cestou dostať späť von. A robiť kvôli tomu dieru do skla a ničiť demižón je barbarstvo. Takto ho zachováte a budete môcť kedykoľvek znovu použiť.

lampa-z-demizona-4Ďalší krok je prestrihnúť kábel na mieste, kde chcete mať vypínač. Odbužírkovať a zmontovať.

lampa-z-demizona-3Na konci kábla to isté, len namontujete zástrčku. Posledná vec, tienidlo. Kúpite ho na tom istom mieste, ako kábel s objímkou, teda v Ikea. Peťa si vybrala jednoduchý biely. Teda nie biely, ale vo farbe prírodného plátna.

lampa-z-demizona-2Teraz už len objímku zasadiť do demižóna, prvý krát zasvietiť a postupne dohadzovať štuple z vypitého vína. Tu ešte máme čo doháňať…

Hotová lampaDoplnenie

Katarina Genzorova mi dala tip na tie opletané káble. Sú na sashe.sk, tak tam by som ich fakt nehľadal.

http://www.sashe.sk/Lampshado/detail/textilne-elektricke-kable

Nachádzam ďalšie zdroje, jeden dokonca s popisom zapájania – dobrá pomôcka pre menej skúsených http://www.arlistore.com/ako-si-spravne-vybrat-kabel-alebo-co-znamenaju-cisla-2×075-3×075/#more-13

6 thoughts on “Lampa zo starého demižóna”

    1. Mozno ano, ale v priestore, kde mame lampu zasadenu, by sa nehodilo. Skusali sme. Inak ano, do velkeho priestoru urcite vacsie tienidlo.

    1. Števo, načo trocháriť! Keby mala elektroinštálacia krytie IP67 alebo IPX8, potom by som vybral tie štuple a červené víno dal rovno do demižónu. Lampa by ho krásne presvecovala, videl by si jeho rubínovu farbu 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Subscribe without commenting