Drevený žeriav so sklopným ramenom

Oskarovi som postavil zo zvyškov dreva malý žeriav. Plne funkčný, s nastaviteľným ramenom, navijakom, protiváhou aj kabínkou na legového panáčika. Nevyhrá cenu za dizajn, ale malý s ním už kde čo postavil aj pozachraňoval.Srdce žeriavu je schované vnútri. Je tam jednoduchý prevod, ktorý napína tiahla ramien. Obe tiahla sú upevnené na matici, ktorá sa posúva na dlhom šróbe. Na ňom nie je kľuka, šrób treba skrutkovať bežným kľúčom.

Najdoležitejšie bolo rozvrhnúť si postup vŕtania. Ako prvú som vyvŕtal najväčšiu a nízku jamku na zapustenie záslepky, ktorou sa celý prevod uzavrie. Potom nasledovala dlhá a hrubá diera na samotný prevod, musela sa do nej zmestiť matica. Následne som vyvŕtal dve malé dierky skrz telo žeriavu, v nich budú tiahla. Ako poslednú som vyvŕtal menšiu a nízku jamku, do ktorej bude zapadať šrób.

Teraz pár podstatných detailov. Do najhlbšej jamky som zatĺkol kovovú obruč. Akurát tak veľkú, aby sa v nej vedela točiť zbrúsená špička šróbu. Potom som prevliekol drôtené tiahla a napevno ich upevnil na matici. Maticu som našróboval na hlavný šrób. Potom nasledovala podložka, drevená záslepka a opať podložka. Pri hlave šróbu, tesne pred podložkou, som závit rozklepol, aby záslepka držala na mieste a nešmýkala sa dole po závite. Je to naznačené aj v schéme.

schéma prevodu

Keď bolo celé vnútorné ústrojenstvo poskladané, zostalo urobiť dve veci. Premazať lôžko, kam zapadá špička šróbu a rovnako dobre premazať celý závit aj maticu, ktorá sa na ňom posúva. Potom už len naniesť lepidlo na drevo na vonkajšie lôžko záslepky a vtlačiť všetko dnu. Zaistiť vo zveráku a nechať zatuhnúť.

detail na tiahla a ramená

Zvyšok už bolo skôr hrajkanie. Dve ramená sú upevnené v tele žeriavu, na ne sa napájajú tiahla z vnútorného prevodu. Vedel som, že krpec bude mať veľké oči a bude chcieť dvíhať minimálne stoličku, keď nie rovno klavír. Bude teda potrebovať protiváhu. Zostala nám betónová kocka z vonkajšej dlažby. Odrezal som ju diamantovým kotúčom a navŕtal šikmú dieru. Telo žeriavu má vzadu hore zárez, takže keď sa protiháva nasunie na hrubý šrób, drží na mieste a neotáča sa na ňom.

odnímateľná protiváha

Pre navijak som mal tiež vymyslený prevod, ale serinkanie sa s ostatnými časťami ma donútilo použiť jednoduchý patent. Ozubené koliesko so zarážkou. Blokuje navijak, keď sa vyťahuje náklad hore. A po odistení západky sa navijak uvoľní. K tomu pohodlná kľuka, vybavené.

Navijak, matica na spúšťanie ramena a protiváha

Žeriav tohoto rozmeru sa samozrejme nemôže nechať pracovať bez odborného dozoru. V tomto prípade skúsený žeriavnik, aj s ochranou sluchu, BZP musí byť.

žeriavnik a západka navijaku

kladka

Vrchol ramena som osadil kladkou a prirobil mosadzné očko. Aby sa pri prudkých poryvoch vetra náhodou nezošmyklo lano z kladky.

drevený žeriav v práci

Hák musel byť zaťažený a aj v ňom je kladka. Základňa má štyri nohy a je otočná. Sú tam dva plastové disky vyrobené z tenučkej dosky na krájanie, tej ikeovej. Medzi diskami je trocha bielej vazelíny, aby to nedrhlo.

K žeriavu náš mladý nafasoval aj servisné náradie. Poriadny kľúč, štrnástku. Ním si môže spúšťať alebo dvíhať rameno žeriava. Na cievke má namotaného dosť lana, aby vedel náklad zdvihnúť aj z dvoch metrov. Postaví si žeriav na kuchynský stôl a dvíha ním zo zeme autá, napríklad.

rameno sa spúšťa maticou a kľúčom

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe without commenting