Vianočný stromček z kožených odrezkov

Mám taký zvyk, vyrábať na Mikuláša milovanej niečo malé a pekné. Už dlhšie mi spomína, že by chcela malý vianočný stromček z medovníkov, tak som jej to konečne splnil. Len s “drobnou” zmenou, medovníky som nechal na jedenie a stromček som spravil z kožených odrezkov, ktoré sa mi nakopili v dielni.

Postup je jednoduchý a netreba k nemu ani veľa náradia. V prvom rade dobrý orezávač, tu je môj dlhodobý favorit japonská Olfa. Tu je celý zoznam:

  • ostrý orezávač
  • plastová doska na krájanie (tá najlacnejšia ohybná z Ikea)
  • vyrážač dierok
  • ázijské paličky na jedenie
  • odrezky z hrubej kože
  • strieborný šperkársky drôt (alt. medený alebo mosadzný)
  • malé kliešte (ideálne guľaté)
  • pravítko
  • kladivko

Začnite drevenou paličkou, ktorá bude tvoriť kmeň. Osvedčila sa mi najobyčajnejšia babusová, aká sa používa na ázijské paličky k jedeniu. Je guľatá, ale koniec má hranatý, tým je spojená s druhou. Môj stromček má výšku 12 cm, tak som paličku musel skrátiť. Guľatý koniec som trochu zastrúhal nožom, aby sa mi dobre nasadzovali jednotlivé vetvičky, čiže kožené pásiky.

Z kúska kože som si vyrezal presný kruh a do stredu pripravil dieru pre štvorcovú základňu paličky. Otvor treba spraviť o niečo menší, aby sa v ňom stromček nekýval. Kruh musí byť zároveň z hrubej a tvrdej kože.

Noha a vrchný diel

Začína sa odspodu, prvý prúžok mal dĺžku 10cm a každý ďalší bol o cca 5mm kratší. Ako bude stromček “rásť”, bude sa aj postupne zužovať.

Jednotlivé vetvičky sa postupne zmenšujú

Na spodnom konci som jednotlivé diely ukladal do osemcípej hviezdy. Vyššie by už boli vetvičky príliš nahusto, tak som prešiel na šesťcípu a úplne navrchu som posledné diely dával už len do kríža. Dierky treba vysekávať o niečo menšie ako je priemer paličky, inak sa budú vetvičky otáčať.

Postupne nasadzovať a krútiť

Pohľad zhora

Posledný dielik bola kožená hviezda.

Posledný diel

Teraz zostalo už len zakončenie. Patrí sa dať navrch hviezdu. Narýchlo som ju vytvaroval zo šperkárskeho drôtu. S guľatými kliešťami by to išlo lepšie a možno by bola aj krajšia.

Už len nasadiť striebornú hviezdičku

Do drevenej tyčky treba predvŕtať úzku dierku, do ktorej sa potom hviezda len zasunie. Zhora tam stále vidno kúsok drievka. Dá sa schovať ešte jedným dielikom, bude to už len malý krúžok s dierkou akurát na drôtenú hviezdu.

Hotový vianočný stromček

Hotový stromček stojí pekne a vydrží určite dlhšie, ako medovníkový. Výroba mi trvala max 1½ hodinu, pričom som sa mimoriadne ponáhľal, aby som to stihol pred príchodom obdarovanej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Subscribe without commenting