iMac ako pomôcka na ušitie handrovej mačky

Počítače od Applu nie sú len naleštené hovadiny, občas sa vedia dostať veľmi blízko poctivým remeslám.

Milovaná chcela našej netery ušiť handrovú mačičku. Nakreslila si ju rukou v malom na kúsok papiera. Ako ju ale presne vyzväčšovať? Normálne by som to urobil pomocou skenera a tlačiarne, nedávno sa ten multikrám však pokazil, tak som si musel poradiť inak.

Nepoužil som žiaden extra grafický program, ani nič podobné. Len vstavanú kameru, jas monitora a predinštalované programy Photo Booth a Preview. Tak sa z môjho iMac stal multifunkčný svetelný panel.

Odfotiť malý obrázok

Malý obrázok som najprv odfotil kamerou vo Photo Booth. Potom som ho myškou preniesol na plochu, dotiaľ som ho otvoril v Preview. Ďalej treba fotku trochu upraviť, aby sa ľahšie obkresľovala. V nastaveniach Tools / Adjust Color (Nástroje / Upraviť farby) som upravil jas aj kontrast, aby vynikli kontúry.

Výsledná fotka malého obrázku vo Photo Booth

Upraviť nastavenia pre farbu (Color)

Zvýšte jas aj kontrast

Upravenú fotku som si na monitore zväčšil, aby mi vyplnila hárok kancelárskeho papiera roymeru A4. Potom stačí vyhučať jas monitora naplno a vrátiť sa späť k poctivému remeslu. Ceruzkou som na papier obkreslil siluetu mačičky, hotovo. Milovaná si to teraz vystrihne a použije ako strih na látku. Celé ma to stálo asi 5 minút času.

Zvýraznená silueta mačky

Teraz už len priložiť papier a obkresliť

Pri zväčšení sa ukázalo, že hlava nie je nakreslená proporčne, pravá a ľavá strana nie sú rovnaké. Preto som si na hotovom obrázku nalinkoval stredové osy. Silnejšie som obtiahol tú polovicu hlavy, ktorá mala vydarenejší tvar. V osi potom treba papier prehnúť a opäť budete potrebovať svetelný panel. Tentoraz obyčajné okno. Podľa jednej polovice obtiahnite aj druhú, vznikne vám dokonalý zrkadlový obraz a súmerná hlava.

Použili ste už svoj počítať na niečo podobné a netradičné? Napíšte do komentárov pod článok!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe without commenting