Prestavba mopedu na café racer (časť 2.)

Táto časť prerábky je plná drobných a trochu otravných opráv. Tu privariť niečo malé odlomené, tam niečo prerobiť. Prkotiny, ale každú jednu treba spraviť poriadne. Ako hovorí latinský nápis na mojom starom šijacom stroji značky Minerva – Meliora sunt bono inimica. Lepšie je nepriateľom dobrého, ako povedal Voltaire…

Ako pvé som opravil stojan, ktorý mal odlomený jeden zub. Našťastie som mal taký kúsok železa, vyzeral som potrebný tvar a navaril ho späť.

Potom prišlo na rad sedlo. Pôvodné som rozobral a ponechal si penovú výplň. Následne som použil svoju starú zváračskú zásteru, aby som vyrezal novú. Zásteru mám ešte jednu, takže to nebola strata vybavenia. Celý caf racer bude šedo-čierny, iba sedlo bude z oranžovej kože a nádrž bude mať oranžový nápis. Nové sedlo som vyrezal z preglejky, urobil na nej predprípravu na montáž k rámu. Následne urobím na koži typický prešívaný vzor, vyplním zošitú kožu penovou výplňou a na konci nastrelím hotové sedlo na preglejku.

Nádrž je ťažší oriešok. Ako prvé som sa musel priučiť zváraniu tenkých plechov. Mám len invertor a elektródy s priemerom 1,6. Tenšie sa zohnať nedajú. Samozrejme, že som napozeral nejaké inštruktážne videá na YouTube, ale stále sa mi nedarilo. Nakoniec som našiel jedno skutočne užitočné a podľa neho sa mi začalo dariť. Základ bol nízke napätie (cca 20 ampérov) a a držanie elektródy čo najbližšie ku zvaru. No a samozrejme elektróda zapojená na záporný konektor. Treba udržiavať najmä tú vzdialenosť elektródy, inak to škaredo prská. Na čistom plechu sa mi podarila pekná a rovná húsenica, neskôr taká istá aj pri rohovom zvare.

Keď som vyskúšal zváranie, nakreslil som tvar nádrže a vyrezal potrebné diely priamočiarou pílou. S dobrým pílovým listom to išlo prekvapujúco dobre. Potom som musel urobiť ohyby pre miesto, kam budú dosadať otváracie dvierka.

Čo ma čaká ďalej? Dokončiť sedlo a vytvarovať všetky plechy tak, aby som mohol pekne pozvárať celú nádrž. Ešte predtým bude musieť vyrobiť skryté pánty na otváranie dvierok. Keď bude nádrž hotová, dostane náter a oranžový nápis. Od toho momentu sa budem môcť konečne pustiť do finálneho skladania motora aj celého mopedu. Podľa toho, ako mi to zatiaľ ide, tak by som ho mohol za mesiac po prvý krát nakopnúť.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe without commenting