Prestavba mopedu na café racer (časť 3.)

Tretia a finálna časť prestavby je zároveň tá najťažšia. Generálka motora, poskladať celú elektriku a ladenie jednotlivých súčastí. Výroba nádrže/schránky bola nakoniec tá najľahšia vec na celom projekte.

Ako prvé musím povedať, že pri prestavbe som mal začať motorom a nie rámom. Ušetril by som si sklamanie, že mám poskladanú motorku, ale nedá sa nakopnúť.

Takže k motoru. Keď som ho rozobral, zistil som, že tečie skriňa prevodovky a navyše má ozubené koleso prevodovky povylamované zuby. Zrejme vytiekol olej a ďalej to poznáte – kto nemaže, ten nejede…

Na bazoši sa mi podarilo zohnať novú ojnicu aj s ozubeným kolieskom za prívetivých 20-niečo euro. Spolu s výmenou prevodovky som vymenil aj guferá. Ale čo s tečúcou skriňou motora? Problém je v stojane. Neviem aký konštruktér vymyslel, že sa bude upínať práve na motor a nie na rám motorky. Tým pádom je skriňa namáhaná a praská. Stojan išiel preč, závity po šróboch som zatmelil silikónovou pastou a utiahol do nich slepé šróby. Budem musieť prerobiť stojan tak, aby bol upnutý v ráme. Naštastie tam miesto je, ale je trochu natesno, keďže z každej strany sa treba vyhýbať reťaziam náhodu a pedálov.

Čo sa týka motora, záludností tam bolo viac. Musel som vymeniť piestny krúžok, poriadne utesniť výpusť oleja z prevodovky no a samozrejme vymeniť všetky tesnenia. Zapaľovanie mám bezkontaktné, takže tam veľa robiť nebolo treba.

motor-vycisteny

Karburátor a výfuk

Iná téma je karburátor. Mám Bing 18, na ktorý som nasadil nový športový filter, tzv. hríb. Je tam možnosť nechať ho úplne otvorený, alebo do neho vsunúť penový blok, aby zabrzdil trochu prívod vzduchu. S výmenou nasávania som samozrejme musel vymeniť aj výfuk, inak by rovnica dobrého výkonu a krútiaceho momentu nefungovala. Moje Korádo má zahnuté koleno výfuku, tak som na bazoši hľadal rovné. Našiel som len staré kúsky, za ktoré chceli 120 Euro.

Tu som strávil najviac času na švajčiarskych weboch, kde je töffli/mofa scéna najrozvinutejšia (tak hovoria po nemecky mopedu). Aj napriek tomu, že som učiteľ nemčiny, som sa najprv musel naučiť rozlúštiť švajčiarsky dialekt. Kto ho počul, vie. Ale potom to bola paráda, majú videá na všetko, na každé možné nastavenie, podrobné a presné. Mrknite na Mofakult, oplatí sa to. V tomto videu napríklad porovnali množstvo výfukov na mojom konkrétnom motore Puch Maxi E50. Porovnávali jednak hluk, ale aj dosiahnutú maximálnu rýchlosť. Aj na základe tohoto videa som sa nakoniec rozhodol pre rezonančný výfuk, inak zvanú cigaru, od portugalského výrobcu Jamarcol. Švajčiarske eshopy som vylúčil pre vysoké ceny, ale potom mi napadlo, že sa predsalen pozriem na nemecké stránky s náhradnými dielmi. Našiel som takmer všetky z vyššie spomínaného videa, cigaru mali za príjemných 24,90 Eura. A ešte k tomu v čiernej! Plus rovné chrómové koleno a svorka, aj s dopravou ma to celé stálo okolo 55 Euro. Doma som ho mal 3 dni od objednania. Nie je to ale celé až tak ružové. Originálne napojenie kolena Puch má iný sklon ako to na Korado, takže si to koleno treba prispôsobiť. Teda odpíliť napojenie, napasovať na správny uhol a znovu navariť. Našťastie to nie je ťažká úloha. Len si treba dať pozor na chróm. Ani nie tak na jeho zničenie, ako na jedovaté výpary, keď chcete pri ňom zvárať.

Zostáva už len jediné – ladiť to cez karburátor. Jednak výškou ihly šupátka, ale aj veľkosťou hlavnej trysky. Je to prplavá robota, lebo môj Bing 18 je tam tak natesno napasovaný, že nejde len odmotovať od kolena, musím ho zhodiť vždy celý.

Momentálny stav je taký, že ho viem nakopnúť, ako tak ťahá, ale nereaguje na plyn. Mám viac tipov. Ako prvé budem skúšať nastavovať karburátor. Ak to nepôjde, tak sa zameriam na zapaľovanie. Možno je unavená cievka zapaľovania alebo 12V zapaľovacia jednotka značky Ducati. Inšie mi zatiaľ nenapadá, piest mám nasadený v správnom smere, rovnako sú dobre nasadené aj valec s hlavou. Sviečky som vystriedal všetky predpísané, Bosch, Brisk aj NGK s rôznymi hodnotami (napr NGK B6HS).

Nádrž, čiže odkladacia skrinka

Jedna z najpôsobivejších vecí na mojom cafe racery je nádrž. Nejde o skutočnú nádrž, tu som do originálu nezasahoval. Ide o uzamykteľnú skrinku, ktorá sa maskuje ako nádrž. Hore má dvierka so schovanými pántami, na ňom je aj falošné viečko paliva no a samozrejme zámok na uzatváranie. S pántami bol problém, pretože tie pôvodné som zle vymeral a dvierka narážali do tela nádrže, čo by časom spravilo nepeknú ryhu a spôsobilo odlupovanie farby. Tak som si pomohol synovým Legom Technik. Z neho som si spravil maketu pántu. Lego je dokonalá pomôcka, pretože všetky dieliky majú jednotnú mierku – jeden štuplík kocky. Z toho mi vyšlo, že jednotlivé strany musia mať pomer 6:4:1. To som preniesol na kus železa, ohol ho do správneho zatočeného tvaru a navaril na osku.

Celý pánt som urobil tak, aby sa dal nastavovať v dvoch smeroch. Potom už len stačilo navariť do nádrže šróby, na ktoré sa pánt nasadil a priskrutkoval. Posúvaním si ho potom viete nastaviť tak, aby dvierka doliehali čo najpresnejšie. Navyše, tie šróby viete navariť aj zvonka, keď už je celá nádrž pozváraná a donútra sa nedostanete. Jednoducho vyvŕtate dieru, urobíte do nej závit, zašróbujete kúsok závitovej tyče a jamku zavaríte. Vrchnú časť kovu som mal beztak hrboľatú od vyrovnávania a brúsenia, tak som to celé pretmelil, znovu vybrúsil do hladka, a potom mohol nastriekať farbou.

V tlačiarni Wigger som si nechal spraviť šablónu na samolepiacu fóliu aká sa používa na reklamné polepy. Bolo to pomerne lacné, lebo som nepotreboval prenosovú fóliu. Šablónu s nápisom FIFTY som nalepil na hotovú nádrž a zľahka prestriekal oranžovou. Naozaj treba byť opatrný. Ak to preženiete a príliš dlho striekate na jedno miesto, rozpúšťadlo zo spreja začne leptať fóliu a farba sa dostane tam, kde nechcete. Prečo nápis FIFTY? Pretože ide o 50-tku objem, tak prečo to nepriznať. Výhoda nádrže je, že je upevnená na existujúce diery, takže som ani tu nemusel modifikovať rám.

Detaily

Ostatné srandy sú maličkosti. Napríklad nové zadné svetlo, na ktoré som musel pozvárať uchytenie. Spätné zrkadlá som našiel za cca 25 Euro v internetovom obchode Motozem. Keďže bývam na kopci a do roboty tiež chodím do kopca, chcem vymeniť hnacie ozubené koliesko za 14-zubové. Teraz je tam originálne 15-zubové. Síce o trochu spomalí moped, ale to mi nevadí, lebo som mu pridal úpravou sania a výfuku. Hádam sa to vo výsledku vyrovná. V tom sú dobré tie švajčiarske stránky a ich návody, že majú ladené svoje stroje na kopcovitý terén, takže mi ich nastavenia úplne sadli.

Zrejme ste si všimli, že stroju chýba tachometer. Nie je to nutne problém, keďže tento stroj zreme nepresiahne rýchlosť 50 km/h a rýchlejšie by som po meste ani jazdiť nechcel. Problém je to skôr pri počítadle kilometrov, aby človek mal akú-takú predstavu o spotrebe a dojazde. Kúpil som si hliníkový držiak na mobil a funkciu tachometra mi preberie smartfón. Našiel som výbornú appku, kde si viete nastaviť rozsah počítadla aj to, či má počítať rýchlosť digitálne alebo klasicky ručičkou na ciferníku. Mimochodom, ak máte čiernu motorku a chcete s ňou zladiť aj tmavú tému tachometra aplikácie, tak to nie je dobrý nápad. Nie je to dobre čitateľné na ostrom slnku. Lepšie funkguje klasika – čierne čísla na bielom pozadí.

Dokúpil som aj čierny klaksón, k nemu budem potrebovať premontovať aj prepínač, lebo ten môj obsahuje len tlačidlo svetiel. Keď už sme pri elektrike, tak plánujem doplniť aj stabilizátor napätia, aby sa do svetlometov dali použiť LED žiarovky. Celkovo to je ale s elektroinštaláciou na Korade pomerne jednoduché. Teda, ak nemáte blinkre, tak možno trochu potrápite, ale našťastie sú k dostaniu podrobné schémy zapojenia pre všetky verzie mopedu, 6V aj 12V.

schema-elektrickeho-zapojenia

Takýto je teda momentálny stav. Doterajšie náklady na prerábku sú okolo 500 Euro. Moped som kúpil za 50, zvyšok sú súčiastky, pieskovanie, farba a všetky ostatné drobnosti.

Testovanie sviečok zapaľovania

P.S.

Medzičasom som zistil, že mám pretočenú páku plynu. Keď chcem pridať, normálne sa začne pretáčať. A to som už vymenil aj všetky bovdeny, nič mi nedrhne. Čakám, na čo ešte pri prestavbe narazím. Čo už, presne s týmto treba pri podobných projektoch počítať.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe without commenting