Prestavba mopedu na café racer

Začalo sa to v jednom poštovom sklade, odkiaľ pošta odpredávala svoje staré mopedy Manet Korado. Ide o pokračovateľa známej Babetty, len tentokrát už nemá motor Jawa, ale rakúsky Puch. V tomto článku je dobre spísaná história vzniku mopedu.  Zaujímavosťou je, že tento motor vznikol v spolupráci s technickou školou. Je to klasický moped s obsahom motora 50cm³ a automatickou prevodovkou. 

Začalo sa to v roku 2016. Moped bol v zúfalom stave, ale keď som doň nalial palivo, vedel som ho nakopnúť aj prebehnúť. Následne som ho kompletne celý rozobral, motor a hlavné súčasti odložil do bedne a v takomto stave čakal až do roku 2021. Medzičasom som si hľadal informácie a návody na tento moped, zháňal inšpiráciu a pripravoval prestavbu.

Prerábka začala úpravou rámu. Vzadu má zahnutú trubku, ktorú som najprv vyrovnal a zvaril. Následne putoval rám na opieskovanie Vznikol pekný matný efekt. Nasledoval základný náter, potom dva krycie a následne ďalšie dve vrstvy laku.

S motorom neplánujem robiť nič zásadné, ani výmenu piestu či kubatúry za 70cm³. Pri takejto úprave by som musel meniť všetko, karburátor, výfuk, skrátka všetko. Jediné, čo urobím, bude športové sanie a možno výfuk. A samozrejme pretesnenie motora a prevodovky, ktorá tiekla. Nebude to generálka, len bežná údržba. V servise v Nitre za Krajským úradom stojí GO motora 300€.

Podstatná časť úpravy sa však bude týkať celkového výzoru. Na mopede pribudne klasická palivová nádrž. Moped ju má schovanú priamo v ráme a to zostane zachované. Dodatočná nádrž bude slúžiť ako odkladacia uzamykateľná skrinka. Najprv som sa rozhliadol po bazoši a kúpil starú otrieskanú nádrž z Jawy Mustang. Plánoval som ju prerobiť, ale nepodarilo sa mi to. Jednak nemám dostatočné vybavenie (rozumej lepšiu zváračku) a jednak bol problém s osadením dvierok. Namiesto toho som sa rozhodol vytvoriť si novú nádrž z hliníka. Tvar si navrhnem sám, tým pádom nebude problém nadizajnovať aj otváranie. Nádrž bude v rovnakej farbe ako rám a bude na nej nápis v oranžovej. Aký, to sa nechajte prekvapiť.

Pre moped vyrobím aj kožené sedlo z hnedej kože, ktoré si ušijem sám. Zmenou prejdú aj disky. Sú 3-lúčové, čo sa mi veľmi nepáči, preto ich zmením na 6-lúčové. Budú v rovnakej tmavosivej farbe, ako rám. Posledná zmena sa bude týkať osvetlenia. Plánujem použiť LED svietenie vpredu aj vzadu. To si samozrejme pýta úpravu elektrického obvodu. Budem musieť pridať stabilizátor napätia a pár dielov navyše.

Kedy to bude všetko hotové? Neviem, pretože popri tom musím robiť množstvo úprav okolo domu. Nehovoriac o povinných prácach v záhrade (jarné strihanie stromov a pod.). Doterajší vývoj si najlepšie pozriete na priložených fotkách.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Subscribe without commenting